Yageo RT0805BRE0760R4L
RT0805BRE0760R4L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE0760R4L
Brief Description
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE0760R4L.pdf
Availability of RT0805BRE0760R4L
QUANTITY
RT0805BRE0760R4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE0760R4L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE0760R4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE0760R4L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE0760R4L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE0760R4L Details Description
Related parts for RT0805BRE0760R4L
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR GRAY datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 58VDC 500 PC datasheet.pdf
GREEN CARD EDGE .100 X .200 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 125A 28VDC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO-214AC datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS datasheet.pdf