Yageo RT0805BRE07619KL
RT0805BRE07619KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE07619KL
Brief Description
RES SMD 619K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE07619KL.pdf
Availability of RT0805BRE07619KL
QUANTITY
RT0805BRE07619KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE07619KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE07619KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE07619KL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE07619KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE07619KL Details Description
Related parts for RT0805BRE07619KL
TRANS NPN 300V 0.1A TO-126 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 3.28K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 72MM datasheet.pdf
DIN-SIGNAL B032MS-3 0C1-3 datasheet.pdf
FIXED IND 1.7NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf