Yageo RT0805BRE07619RL
RT0805BRE07619RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE07619RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE07619RL.pdf
Availability of RT0805BRE07619RL
QUANTITY
RT0805BRE07619RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE07619RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE07619RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE07619RL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE07619RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE07619RL Details Description
Related parts for RT0805BRE07619RL
RES ARRAY 15 RES 2.7K OHM 16DIP datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 902MHZ 0603 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1.2-20 UNF-2A 1-5V datasheet.pdf
LED ASSEMBLY CUSTOMIZED datasheet.pdf
SENSOR GAUGE 0-300MM HG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf