Yageo RT0805BRE0761R9L
RT0805BRE0761R9L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE0761R9L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE0761R9L.pdf
Availability of RT0805BRE0761R9L
QUANTITY
RT0805BRE0761R9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE0761R9L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE0761R9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE0761R9L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE0761R9L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE0761R9L Details Description
Related parts for RT0805BRE0761R9L
RES SMD 237K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TAPE ALUM FL 19.05MM CIR 250/PK datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 38TSSOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 345MHZ 6CLCC datasheet.pdf