Yageo RT0805BRE0763R4L
RT0805BRE0763R4L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE0763R4L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 63.4 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE0763R4L.pdf
Availability of RT0805BRE0763R4L
QUANTITY
RT0805BRE0763R4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE0763R4L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE0763R4L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)63.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE0763R4L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE0763R4L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE0763R4L Details Description
Related parts for RT0805BRE0763R4L
IC EEPROM 64KBIT 120NS 28TSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V Y5V 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
MULTIPLE TIE PLATE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7S RADIAL datasheet.pdf
635 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH SIDE ACTUATED datasheet.pdf
1000UF 40V 12.5X44.5 85C AXI datasheet.pdf