Yageo RT0805BRE07680KL
RT0805BRE07680KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE07680KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 680K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE07680KL.pdf
Availability of RT0805BRE07680KL
QUANTITY
RT0805BRE07680KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE07680KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE07680KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE07680KL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE07680KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE07680KL Details Description
Related parts for RT0805BRE07680KL
IC SMART POWER MOD 50A SPM27-HA datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZA3/4 M20 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 12V 31A 6DSBGA datasheet.pdf
CAT 6 PATCH CORD 10' BL datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf