Yageo RT0805BRE0768K1L
RT0805BRE0768K1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE0768K1L
Brief Description
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE0768K1L.pdf
Availability of RT0805BRE0768K1L
QUANTITY
RT0805BRE0768K1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE0768K1L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE0768K1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE0768K1L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE0768K1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE0768K1L Details Description
Related parts for RT0805BRE0768K1L
CONN SAIS 3 IDC M8 datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF JR13 10MM datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CBL SMA R/A PLUG-JACK RG142 24" datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PIN CONT 22-20AWG 1=250PCS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf