Yageo RT0805BRE07806KL
RT0805BRE07806KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE07806KL
Brief Description
RES SMD 806K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE07806KL.pdf
Availability of RT0805BRE07806KL
QUANTITY
RT0805BRE07806KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE07806KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE07806KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE07806KL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE07806KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE07806KL Details Description
Related parts for RT0805BRE07806KL
CONN HEADER VERT .100 14POS 15AU datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A HORIZ PLNGR datasheet.pdf
OSC XO 44.736MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SGE-245-2-2130 02000C SFTY EDGE datasheet.pdf
DRAWER COVER 200 CKT datasheet.pdf
CTV 24C 12#16 12#12 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf