Yageo RT0805BRE0791RL
RT0805BRE0791RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE0791RL
Brief Description
RES SMD 91 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE0791RL.pdf
Availability of RT0805BRE0791RL
QUANTITY
RT0805BRE0791RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE0791RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE0791RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE0791RL
Related LinksRT0805B, RT0805BRE0791RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE0791RL Details Description
Related parts for RT0805BRE0791RL
BOX ALUMINUM BLUE 1.5"L X 1.13"W datasheet.pdf
MARKER WIRE ORANGE 8' datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VIDEO AMP RR-OUT HS 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 700MA AXIAL datasheet.pdf