Yageo RT0805CRD07110KL
RT0805CRD07110KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07110KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 110K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07110KL.pdf
Availability of RT0805CRD07110KL
QUANTITY
RT0805CRD07110KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07110KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07110KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07110KL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07110KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07110KL Details Description
Related parts for RT0805CRD07110KL
CONN HEADER .100 DUAL R/A 22POS datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 13A SO8FL datasheet.pdf
PROXIMITY RECT 5MM NPN NC 2M CBL datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
12 WAY MALE CONN 2 ROW datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 30A DO5 datasheet.pdf
AC-DC MED ADPT 24V 8.33A 200W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
HD-BNC TO BNC STRT PLUG 6" datasheet.pdf