Yageo RT0805CRD07158KL
RT0805CRD07158KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07158KL
Brief Description
RES SMD 158K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07158KL.pdf
Availability of RT0805CRD07158KL
QUANTITY
RT0805CRD07158KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07158KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07158KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07158KL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07158KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07158KL Details Description
Related parts for RT0805CRD07158KL
RES SMD 24K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 60POS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 500MA 190 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
RES 3.4M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC MIXER DUAL SIGE 36-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.15A 24.7 MOHM datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 4.5A RADIAL datasheet.pdf