Yageo RT0805CRD07162RL
RT0805CRD07162RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07162RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 162 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07162RL.pdf
Availability of RT0805CRD07162RL
QUANTITY
RT0805CRD07162RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07162RL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07162RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07162RL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07162RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07162RL Details Description
Related parts for RT0805CRD07162RL
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 1.24M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20DIP datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 230-240V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.6A SOT223 datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf