Yageo RT0805CRD07178RL
RT0805CRD07178RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07178RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 178 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07178RL.pdf
Availability of RT0805CRD07178RL
QUANTITY
RT0805CRD07178RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07178RL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07178RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07178RL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07178RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07178RL Details Description
Related parts for RT0805CRD07178RL
CONN HEADER .100 DUAL STR 68POS datasheet.pdf
IC BOOST REG DC/DC TFT-LCD 32QFN datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 1.75GHZ SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 9A/7A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16.9KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 2M datasheet.pdf
ANT WHIP MC 5/8 250-280MHZ datasheet.pdf
50MM PNP 5M CABLE datasheet.pdf
RES SMD 55.6 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP 30V PREC OVP EMI TSSOP datasheet.pdf