Yageo RT0805CRD07205KL
RT0805CRD07205KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07205KL
Brief Description
RES SMD 205K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07205KL.pdf
Availability of RT0805CRD07205KL
QUANTITY
RT0805CRD07205KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07205KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07205KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07205KL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07205KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07205KL Details Description
Related parts for RT0805CRD07205KL
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
IC DSP FLOATING POINT 256BGA datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SPCL SFTY MAT 20X66 W/10M datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf