Yageo RT0805CRD07210KL
RT0805CRD07210KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07210KL
Brief Description
RES SMD 210K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07210KL.pdf
Availability of RT0805CRD07210KL
QUANTITY
RT0805CRD07210KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07210KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07210KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07210KL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07210KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07210KL Details Description
Related parts for RT0805CRD07210KL
CAP CER 2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 2KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 13.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
PROTECT ENCLOSURE FOR NA40-20 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 30SSOP datasheet.pdf
CONN ASSY SIDE ENTRY 24POS M40 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf