Yageo RT0805CRD07210KL
RT0805CRD07210KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07210KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 210K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07210KL.pdf
Availability of RT0805CRD07210KL
QUANTITY
RT0805CRD07210KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07210KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07210KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07210KL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07210KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07210KL Details Description
Related parts for RT0805CRD07210KL
JUMPER-H1507TR/A3049S/X 3" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" STACKER datasheet.pdf