Yageo RT0805CRD07226KL
RT0805CRD07226KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07226KL
Brief Description
RES SMD 226K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07226KL.pdf
Availability of RT0805CRD07226KL
QUANTITY
RT0805CRD07226KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07226KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07226KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07226KL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07226KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07226KL Details Description
Related parts for RT0805CRD07226KL
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 73.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.7V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
CONN CORD SET STRAIGHT 22AWG 5M datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 8VDFN datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT TIN datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.505" 5MM 3LD datasheet.pdf
T1/E1 XFMR; QUAD-PORT; TOU datasheet.pdf
CONN HEADER 240POS 5ROW R/A GOLD datasheet.pdf
350 TB RIS CLA PRESS FIT datasheet.pdf
RES 470K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf