Yageo RT0805CRD0724R3L
RT0805CRD0724R3L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD0724R3L
Brief Description
RES SMD 24.3 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD0724R3L.pdf
Availability of RT0805CRD0724R3L
QUANTITY
RT0805CRD0724R3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD0724R3L
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD0724R3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD0724R3L
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD0724R3L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD0724R3L Details Description
Related parts for RT0805CRD0724R3L
IC SUPERVSR MPU ADJ/RESET 16SOIC datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 15MA 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDI RECPT 160POS 4ROW GOLD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V ESD 8-DIP datasheet.pdf
IC 192KHZ DGTL TRANSMIT 28-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS RF 140W 65V LDMOS datasheet.pdf