Yageo RT0805CRD0724R3L
RT0805CRD0724R3L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD0724R3L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24.3 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD0724R3L.pdf
Availability of RT0805CRD0724R3L
QUANTITY
RT0805CRD0724R3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD0724R3L
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD0724R3L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD0724R3L
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD0724R3L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD0724R3L Details Description
Related parts for RT0805CRD0724R3L
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-6 datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST DL UHS 8MICROPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS .093 PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC TIMING HUB CTRL PROGR 56-SSOP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 6KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
DVI-D CONNECTION CABLE, 18+1 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MDSM F 25 90DEG JACKPOST datasheet.pdf
FPC/FFC SMT CONN .5MM PITCH 20PI datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf