Yageo RT0805CRD07267RL
RT0805CRD07267RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07267RL
Brief Description
RES SMD 267 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07267RL.pdf
Availability of RT0805CRD07267RL
QUANTITY
RT0805CRD07267RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07267RL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07267RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07267RL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07267RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07267RL Details Description
Related parts for RT0805CRD07267RL
FUSE CLIP CARTRIDGE 7A PCB datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
BOARD EMULATOR 78K0S ICE datasheet.pdf
RES 3.30 OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 38.3 OHM 1% 30W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG SLATE 100' datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 355MA 550 MOHM datasheet.pdf
ZACK STRIP datasheet.pdf
220UF 30V 9.53X41.28 AXI datasheet.pdf
Dual 12-/14-/16-Bit nanoDAC with 5 ppm/C On-Chip Reference IC datasheet.pdf