Yageo RT0805CRD07300RL
RT0805CRD07300RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07300RL
Brief Description
RES SMD 300 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07300RL.pdf
Availability of RT0805CRD07300RL
QUANTITY
RT0805CRD07300RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07300RL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07300RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07300RL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07300RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07300RL Details Description
Related parts for RT0805CRD07300RL
RES 51 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
MIC COND ANALOG UNI -47DB datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
LED OSLON NEU WHITE 4000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 61.9KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 26AWG 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf