Yageo RT0805CRD07301RL
RT0805CRD07301RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07301RL
Brief Description
RES SMD 301 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07301RL.pdf
Availability of RT0805CRD07301RL
QUANTITY
RT0805CRD07301RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07301RL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07301RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07301RL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07301RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07301RL Details Description
Related parts for RT0805CRD07301RL
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 4A 29 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 2POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 470 OHM 14DIP datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
POT 15K OHM 50W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
AXL E S3 DI16 M12 6P datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 34POS datasheet.pdf