Yageo RT0805CRD0730KL
RT0805CRD0730KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD0730KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD0730KL.pdf
Availability of RT0805CRD0730KL
QUANTITY
RT0805CRD0730KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD0730KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD0730KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD0730KL
Related LinksRT0805C, RT0805CRD0730KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD0730KL Details Description
Related parts for RT0805CRD0730KL
TRIAC 600V 6A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 1KV N750 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADR PND TOP 40POS 2MM PCB datasheet.pdf
HSG 24 POS TIMER CONN BLK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 15A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 5000PF 14KV SCREW datasheet.pdf