Yageo RT0805CRD0736KL
RT0805CRD0736KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD0736KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 36K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD0736KL.pdf
Availability of RT0805CRD0736KL
QUANTITY
RT0805CRD0736KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD0736KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD0736KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD0736KL
Related LinksRT0805C, RT0805CRD0736KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD0736KL Details Description
Related parts for RT0805CRD0736KL
RES 0.33 OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
RES 909K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SW ROTARY DIP FLT 16POS HEX 24V datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 50VC SMA datasheet.pdf
RES 1.40K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX 0.8MM NPN 10-30VDC datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf