Yageo RT0805CRD07390KL
RT0805CRD07390KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07390KL
Brief Description
RES SMD 390K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07390KL.pdf
Availability of RT0805CRD07390KL
QUANTITY
RT0805CRD07390KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07390KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07390KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07390KL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07390KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07390KL Details Description
Related parts for RT0805CRD07390KL
DSP 20MHZ 44-PLCC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 5.5GHZ 32MLF datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 12MLF datasheet.pdf
VHDM 8 ROW ADV MATE OPEN END BP datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/18/90G 1.5SN BK datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf