Yageo RT0805CRD0739KL
RT0805CRD0739KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD0739KL
Brief Description
RES SMD 39K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD0739KL.pdf
Availability of RT0805CRD0739KL
QUANTITY
RT0805CRD0739KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD0739KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD0739KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD0739KL
Related LinksRT0805C, RT0805CRD0739KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD0739KL Details Description
Related parts for RT0805CRD0739KL
IC DAC 12BIT MULT SRL 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 66.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 164-174MHZ SFU datasheet.pdf
RES 2.41M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS CORD SOCKET datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf