Yageo RT0805CRD0741R2L
RT0805CRD0741R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD0741R2L
Brief Description
RES SMD 41.2 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD0741R2L.pdf
Availability of RT0805CRD0741R2L
QUANTITY
RT0805CRD0741R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD0741R2L
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD0741R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD0741R2L
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD0741R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD0741R2L Details Description
Related parts for RT0805CRD0741R2L
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP datasheet.pdf
BLOCK SUPPORT SH 1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC TXRX UHF PLL TUNED 32-QFN datasheet.pdf
OSC XO 74.1758MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN 5.08MM TERMINAL BLOCK 4POS datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf