Yageo RT0805CRD07430KL
RT0805CRD07430KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07430KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 430K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07430KL.pdf
Availability of RT0805CRD07430KL
QUANTITY
RT0805CRD07430KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07430KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07430KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)430k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07430KL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07430KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07430KL Details Description
Related parts for RT0805CRD07430KL
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
IC PFC CTRLR CRM/TRANSITION 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
MODULE ENERGY HARVESTER W/CONN datasheet.pdf
RES 28.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 12VOUT 100W datasheet.pdf