Yageo RT0805CRD07464KL
RT0805CRD07464KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07464KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 464K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07464KL.pdf
Availability of RT0805CRD07464KL
QUANTITY
RT0805CRD07464KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07464KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07464KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)464k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07464KL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07464KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07464KL Details Description
Related parts for RT0805CRD07464KL
CONN RCPT 12POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
BIT TORX T10 1.97" datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.8A 8SOIC datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 2CH 14SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 14V 40A 0805 datasheet.pdf
IMPACT BP 3X16 GR/W SN/PB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
DSUB 9 F SOD CLIN TIN TIN datasheet.pdf
SENSOR THRUBM 500MM LT ON NPN OU datasheet.pdf