Yageo RT0805CRD07487RL
RT0805CRD07487RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07487RL
Brief Description
RES SMD 487 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07487RL.pdf
Availability of RT0805CRD07487RL
QUANTITY
RT0805CRD07487RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07487RL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07487RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07487RL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07487RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07487RL Details Description
Related parts for RT0805CRD07487RL
CONN RECEPT POSI-LOC 3POS .093 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 4X2SON datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
QF50 SRD HDR RA KEY .76AU 50POS datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 160MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf