Yageo RT0805CRD07487RL
RT0805CRD07487RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07487RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 487 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07487RL.pdf
Availability of RT0805CRD07487RL
QUANTITY
RT0805CRD07487RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07487RL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07487RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07487RL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07487RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07487RL Details Description
Related parts for RT0805CRD07487RL
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 4.2MM STR TIN datasheet.pdf
RES SMD 5.9M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 1% 1/2W 1913 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
2.54MM KK CRP TRM HSG IL 2POS datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf