Yageo RT0805CRD07604KL
RT0805CRD07604KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07604KL
Brief Description
RES SMD 604K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07604KL.pdf
Availability of RT0805CRD07604KL
QUANTITY
RT0805CRD07604KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07604KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07604KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07604KL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07604KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07604KL Details Description
Related parts for RT0805CRD07604KL
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
IC DSP 80-QFP datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 5A DO201AD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 63V AXIAL datasheet.pdf
CPM WHEEL 12X2X5" 7A MED datasheet.pdf
OSC VCXO 122.88MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf