Yageo RT0805CRD07620KL
RT0805CRD07620KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07620KL
Brief Description
RES SMD 620K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07620KL.pdf
Availability of RT0805CRD07620KL
QUANTITY
RT0805CRD07620KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07620KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07620KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07620KL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07620KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07620KL Details Description
Related parts for RT0805CRD07620KL
FIXED IND 10UH 2.56A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 72POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
SENSOR PROXIMITY 2.5MM NPN NO datasheet.pdf