Yageo RT0805CRD07649KL
RT0805CRD07649KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07649KL
Brief Description
RES SMD 649K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07649KL.pdf
Availability of RT0805CRD07649KL
QUANTITY
RT0805CRD07649KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07649KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07649KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07649KL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07649KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07649KL Details Description
Related parts for RT0805CRD07649KL
FERRULE NON INS 18AWG 1/4" datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS DUAL VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT DELTA SIG 14-DFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 21A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-36VIN 5 +/-12V datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf