Yageo RT0805CRD07953RL
RT0805CRD07953RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD07953RL
Brief Description
RES SMD 953 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD07953RL.pdf
Availability of RT0805CRD07953RL
QUANTITY
RT0805CRD07953RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD07953RL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD07953RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD07953RL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRD07953RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD07953RL Details Description
Related parts for RT0805CRD07953RL
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
IC POE 802.3AF PD W/REG 16-DFN datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 4CH HD 5V 48-QFN datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf