Yageo RT0805CRE0710R5L
RT0805CRE0710R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRE0710R5L
Brief Description
RES SMD 10.5 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRE0710R5L.pdf
Availability of RT0805CRE0710R5L
QUANTITY
RT0805CRE0710R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRE0710R5L
Internal Part NumberEIS-RT0805CRE0710R5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRE0710R5L
Related LinksRT0805CR, RT0805CRE0710R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRE0710R5L Details Description
Related parts for RT0805CRE0710R5L
RES SMD 1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN IDC 25POS .100 GOLD 24AWG datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DUAL 3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 31 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 9OUTPUT 32-VFQFPN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
KIT COMPLETE NS9750 NET+WORKS datasheet.pdf
TWZR PAIR CONICAL SHARP 1.0MM datasheet.pdf