Yageo RT0805CRE07118KL
RT0805CRE07118KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRE07118KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 118K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRE07118KL.pdf
Availability of RT0805CRE07118KL
QUANTITY
RT0805CRE07118KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRE07118KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRE07118KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRE07118KL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRE07118KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRE07118KL Details Description
Related parts for RT0805CRE07118KL
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
XFRMR GATE DRIVE 1:1:1 SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.1% 1/20W 0505 datasheet.pdf
Connector HDMI 19 Position datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 1.02M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf