Yageo RT0805CRE07133RL
RT0805CRE07133RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRE07133RL
Brief Description
RES SMD 133 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRE07133RL.pdf
Availability of RT0805CRE07133RL
QUANTITY
RT0805CRE07133RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRE07133RL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRE07133RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRE07133RL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRE07133RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRE07133RL Details Description
Related parts for RT0805CRE07133RL
RELAY AUTOMOTIVE SPST 35A 12V datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 11POS R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf