Yageo RT0805CRE07137KL
RT0805CRE07137KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRE07137KL
Brief Description
RES SMD 137K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRE07137KL.pdf
Availability of RT0805CRE07137KL
QUANTITY
RT0805CRE07137KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRE07137KL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRE07137KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRE07137KL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRE07137KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRE07137KL Details Description
Related parts for RT0805CRE07137KL
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
ZIGBEE EVAL BOARD END DEVICE-RS2 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 32PQFN datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 45A 250V datasheet.pdf
CAP CER 10PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf