Yageo RT0805CRE07137RL
RT0805CRE07137RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRE07137RL
Brief Description
RES SMD 137 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRE07137RL.pdf
Availability of RT0805CRE07137RL
QUANTITY
RT0805CRE07137RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRE07137RL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRE07137RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRE07137RL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRE07137RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRE07137RL Details Description
Related parts for RT0805CRE07137RL
CABLE USB A-B MALE 5M 2.0 VERS datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TIP REPLACEMENT CHISEL 4.7MM datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 4V 20% 0603 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:3 52MHZ 10TDFN datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
SL26H5.08/04/180 LF3.2SN BK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf