Yageo RT0805CRE0715RL
RT0805CRE0715RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRE0715RL
Brief Description
RES SMD 15 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRE0715RL.pdf
Availability of RT0805CRE0715RL
QUANTITY
RT0805CRE0715RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRE0715RL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRE0715RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRE0715RL
Related LinksRT0805C, RT0805CRE0715RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRE0715RL Details Description
Related parts for RT0805CRE0715RL
IC SUPERVISOR 2.88/2.55V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 23X23X12.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
IC USB HUB CTRLR 4PORT LP 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN PANEL DRAIN THREADED 1POS datasheet.pdf
HOUSING PPE BLK 5.55"L X 2.84"W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 4 CKTS LGT 56 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS CABLE PIN datasheet.pdf