Yageo RT0805CRE07294RL
RT0805CRE07294RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRE07294RL
Brief Description
RES SMD 294 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRE07294RL.pdf
Availability of RT0805CRE07294RL
QUANTITY
RT0805CRE07294RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRE07294RL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRE07294RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRE07294RL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRE07294RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRE07294RL Details Description
Related parts for RT0805CRE07294RL
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED CBI 3MM ARRAY 1X6 GRN 5V TH datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-DHVQFN datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf