Yageo RT0805CRE072K1L
RT0805CRE072K1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRE072K1L
Brief Description
RES SMD 2.1K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRE072K1L.pdf
Availability of RT0805CRE072K1L
QUANTITY
RT0805CRE072K1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRE072K1L
Internal Part NumberEIS-RT0805CRE072K1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRE072K1L
Related LinksRT0805C, RT0805CRE072K1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRE072K1L Details Description
Related parts for RT0805CRE072K1L
CONN PLUG 5POS WATERPROOF PCB datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
MOD CONV 1 THERMOCK 0-10V 24VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 4.45A 38 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO35 datasheet.pdf