Yageo RT0805CRE0768R1L
RT0805CRE0768R1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRE0768R1L
Brief Description
RES SMD 68.1 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRE0768R1L.pdf
Availability of RT0805CRE0768R1L
QUANTITY
RT0805CRE0768R1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRE0768R1L
Internal Part NumberEIS-RT0805CRE0768R1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRE0768R1L
Related LinksRT0805CR, RT0805CRE0768R1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRE0768R1L Details Description
Related parts for RT0805CRE0768R1L
CONN PLUG 2POS .093 PANEL MOUNT datasheet.pdf
POT 250 OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
1X3 QSFP KIT ASSY SQR LP, SAN HT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf