Yageo RT0805CRE0773R2L
RT0805CRE0773R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRE0773R2L
Brief Description
RES SMD 73.2 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRE0773R2L.pdf
Availability of RT0805CRE0773R2L
QUANTITY
RT0805CRE0773R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRE0773R2L
Internal Part NumberEIS-RT0805CRE0773R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRE0773R2L
Related LinksRT0805CR, RT0805CRE0773R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRE0773R2L Details Description
Related parts for RT0805CRE0773R2L
FUSE CERM 10A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
RES 2.74M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 8.8A 37 MOHM TH datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC RECEIVER M8 datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
500 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
RES 47K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf