Yageo RT0805CRE0782R5L
RT0805CRE0782R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRE0782R5L
Brief Description
RES SMD 82.5 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRE0782R5L.pdf
Availability of RT0805CRE0782R5L
QUANTITY
RT0805CRE0782R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRE0782R5L
Internal Part NumberEIS-RT0805CRE0782R5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRE0782R5L
Related LinksRT0805CR, RT0805CRE0782R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRE0782R5L Details Description
Related parts for RT0805CRE0782R5L
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 6POS datasheet.pdf
SWITCH KNOB STRGHT 0.5"NTRL-BLCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT6 GREEN 5' datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 15W datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf