Yageo RT0805CRE0788R7L
RT0805CRE0788R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRE0788R7L
Brief Description
RES SMD 88.7 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRE0788R7L.pdf
Availability of RT0805CRE0788R7L
QUANTITY
RT0805CRE0788R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRE0788R7L
Internal Part NumberEIS-RT0805CRE0788R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRE0788R7L
Related LinksRT0805CR, RT0805CRE0788R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRE0788R7L Details Description
Related parts for RT0805CRE0788R7L
RES SMD 32.4OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 34POS STR datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL 1MM DIP 20 POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 300MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
TUBE SHEILD FOR 1083-3M datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC BINARY COUNTER 14-ST 16DHVQFN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.44MHZ LVDS SMD datasheet.pdf