Yageo RT0805CRE07953RL
RT0805CRE07953RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRE07953RL
Brief Description
RES SMD 953 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRE07953RL.pdf
Availability of RT0805CRE07953RL
QUANTITY
RT0805CRE07953RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRE07953RL
Internal Part NumberEIS-RT0805CRE07953RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRE07953RL
Related LinksRT0805CR, RT0805CRE07953RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRE07953RL Details Description
Related parts for RT0805CRE07953RL
IC SENSOR TOUCH/PROX 1CHAN 8DIP datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC DUAL 12BIT CMOS DAC 24-SOIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR-PWR 5 WIRE 16" datasheet.pdf
FUSE CLASS J INDICTR T/D 9A 600V datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 17MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf