Yageo RT0805DRD07143RL
RT0805DRD07143RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD07143RL
Brief Description
RES SMD 143 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD07143RL.pdf
Availability of RT0805DRD07143RL
QUANTITY
RT0805DRD07143RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD07143RL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD07143RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)143
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD07143RL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD07143RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD07143RL Details Description
Related parts for RT0805DRD07143RL
THERMAL PAD TO-3 .009" SP600 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 16A 230V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf