Yageo RT0805DRD07150RL
RT0805DRD07150RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD07150RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 150 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD07150RL.pdf
Availability of RT0805DRD07150RL
QUANTITY
RT0805DRD07150RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD07150RL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD07150RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD07150RL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD07150RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD07150RL Details Description
Related parts for RT0805DRD07150RL
RES SMD 300K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 22POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU ARM7 256KB FLASH 100TFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
HD CABLE TIE 120 LB. 11.81" datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
STD 1EMPR180F K datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf